1 marca obchodzimy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Czy wiesz kim byli? Sprawdź swoją wiedzę.

logo

Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada, aby upamiętnić 160. rocznicę urodzin pisarza. Obchody Roku Conrada mają przypomnieć czytelnikom artystyczny dorobek autora i zainspirować do odczytania jego twórczości na nowo. Na naszej platformie zapraszamy Państwa do rowiązania quizu wiedzy o jego życiu i twórczości.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Piłsudski

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wisło szara, nie zamieniłbym cię na dumną Tamizę, ani zawrotną Niagarę, ani tajemniczą Zambezi ani magiczny Ganges. Tamte może stokroć piękniejsze, mówiłyby do mnie językiem, którego nie rozumiem.

Wisło szara, kocham twe brzegi, porosłe krzywą wierzbiną, która przegląda się w twych nurtach, kocham twe piaski i gwiazdy, które kąpią się w twych wodach.

Janusz Korczak, Spowiedź motyla, s. 185
Wisła. Tyniec

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

3 września  NARODOWE CZYTANIE 2016. W tym roku będziemy czytać Quo Vadis Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji zapraszamy do rozwiązania naszego krótkiego quizu poświęconego znajomości tej lektury.

W październiku 2016 r. przypada 80 rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej. Spróbuj rozwiązać nasz quiz, a przekonasz się,  czy pamiętasz jej najpopularniejsze piosenki .

AO

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Agnieszka_Osiecka_Polish_writer.jpg

Tylko wierność ludziom, czyni z nas człowieka

                                                            T. Kościuszko

W 2017 r. minie 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki – polskiego i amerykańskiego generała, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej oraz polskiego powstania narodowego przeciw zaborcom w 1794 r., a także uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Sprawdź swoją ogólną wiedzę na temat jednego z patronów 2017 r.

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schweikart_Tadeusz_Ko%C5%9Bciuszko.jpg